Igen, Bécs. Ausztriában ugyan, Magyarországgal ellentétben, nem él százezer zsidó, csak ötezer, de abból az ötezerből négyezret érdekel a kóserság, míg itt a százezerből nemhogy négyezret, de négyszázat sem érdekel, és mondhat bárki bármit, a zsidóság totális érdektelensége miatt olyan a kóser ellátás, amilyen. Meg minden egyéb is.
Dugók, piros lámpák, tíz-húsz kilométeres sorok nélkül, sőt: megállás nélkül egyenest be lehet hajtani Bécs zsidónegyedébe, ahol egy rakáson található meg minden intézmény, ott van a Práterhez és az Északi pályaudvarhoz közel. A császárváros nem ismeri a parkolóórák intézményét (vannak még boldog helyek e földtekén, ahol nem áll eléd minduntalan valaki a markát tartva a semmiért), ellenben mindenhol találsz parkolóhelyet (még a Ringen is). Vajon hogy csinálják? Mindegy, én a Ferdinandstrassén hagyom a verdát, onnan indulok a körutamra, először a zsidó, a kóser Bécsben.

Einhorn Bernát, a magyarul is tudó hentes műintézménye a Grosse Stadtgutgasse 7-ben található, ezt egy picit keresni kell, de csak azért, mert az épületet épp renoválják és ezért fel van állványozva. Bemegyek, körülnézek, besaccolom, ki lehet a Bernát mester, azzal megkérdem tőle, beszélhetek-e magyarul. „Hogyne”, mondja mosolyogva, és int, hogy nézzek körül. Van mit, az áruválaszték széles, tisztaság van és rend, és a szalámibűz nem dől ki az utcára. A tizenhat-ötvenes számlából kapásból elengedik az egy-ötvenet. Einhorn úrnál az a rendszer, hogy ha kitelefonálsz neki Bécsbe, és leadod a rendelést, azt összeállítják a számodra, kimész, leteszed a stekszet, csomag be a kocsiba, irány Pest, belső sáv, száznegyvenes átlag.
Én viszont annyira nem siettem vissza, ha már kinn voltam, csatangoltam egyet a Ringen, ahol először szívtam életemben szabad levegőt: 1974-ben, kölyökkoromban. Akkor foci-világbajnokság volt (a németek nyerték a döntőt Münchenben a hollandok ellen), most Európa-bajnokság, és csütörtök délután a spanyol és az orosz szurkolótábor már nagyban készült az elődöntőre. Különösen az oroszok villogtak, éspedig a szó szoros értelmében, több tízmilliós Mercikkel, terepjárókkal, Audikkal, bécsi rendszám volt valamennyin, kivéve a legdrágábbat, egy páncélozott Rolls Royce-ot, ami Moszkvából jött; fellobogózva járták ezekkel a kocsikkal a várost, néhol konvojokban, indulókat harsogtak a megafonokból, és ha gyalogos szurkolókkal találkoztak, lelkes ordítással üdvözölték egymást. A spanyolok is jelen voltak, ha nem is akkora tömegben, de annál színesebben, fantasztikus jelmezekben. Semmi durvaság nem történt, a császárváros nyugodt fölénnyel tűrte ezt a felfordulást; az osztrákok pedig, akiknek a csapata már az első körben kiesett, azzal jelezték szurkolói hovatartozásukat, hogy autójukra a piros-fehér-piros zászló mellé a weimari fekete-piros-aranyat is kitették. (Azóta kiderült, hogy a spanyolok lesznek a német csapat ellenfele a vasárnapi döntőben.)
A csirke egy egész picit felolvadt felületileg, mire hazaértem vele, de azonnal bevágtam a frigóba. Egy bécsi mindenes kóser bevásárlás száz euró körül van. Valamivel többet kapsz ezért az összegért, mint az itteni kóser intézményekben. Az igaz, hogy erre még rájön a benzinköltség is.
Na de közben voltál Bécsben…
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése