Az elkövetkező hetekben három család egymáshoz kapcsolódó történetét mutatjuk be, melynek tagjai arra vágytak, hogy Izrael Földjén a cionizmus eszméjét beteljesíthessék: Feinbergék, Belkindék és Hankinék történetét.
A cikksorozatban fotókat mutatunk be ezekről a családokról, amelyeknek a több mint száz évvel ezelőtti története a megújult Izraelföld története is egyben. A fényképek Cila Feinberg lánya, Támár Áser albumából származnak.
A család története
Lolik (Jiszráél) Feinberg, Mose és Luba fia Ukrajnában született 1864-ben. A család legtöbb gyermeke még fiatalon elhalálozott különféle fertőző betegségekben. Az Oroszországban 1881-ben kirobbant antiszemita pogromok sarkallták arra a három fivért – Joszéfet, Boriszt és Jiszráélt –, hogy alijázzanak Erec Jiszráélbe.
1882-ben érkeztek meg, földet vásároltak Ájun Kárában, ahol felépítették az otthonukat. Ezek lettek Rison LeCion első épületei. Joszéfnek eleinte sikerült rábeszélni Rothschild bárót, hogy segítsen a közösség felépítésében, de nem sokkal később konfliktus robbant ki a telepesek és a báró küldöttei között, és a Feinberg, a Belkind és a Hankin családok tagjainak távozniuk kellett Rison LeCionból.
Feinbergék közül Joszéf Lodra, onnét Jafóra költözött, Borisz jeridázott, Jiszráél pedig Gederára ment – fia, Avsalom már itt született meg* –, végül pedig, amikor 1891-ben sikerült földet venni Haderán, ott telepedtek le végérvényesen.
Jiszráél felesége, Fanny Méir és Sifra Belkind házasságából született Fehér-Oroszországban 1858-ban. Csatlakozott (a később a Hankin-családba beházasodott) nővéréhez, Olgához, aki bábának készült Szentpétervárott, s gyógyszerészetet kezdett tanulni, szülei azonban azt követelték, térjen haza és támogassa őket.
Fanny 1882-ben úgy döntött, csatlakozik két fivéréhez, Jiszráélhez és Simsonhoz, akik a Bilu szervezettel alijáztak Erec Jiszráélbe. 1883-ban érkeztek meg Rison LeCionba, ahol Fanny megismerkedett Jiszráél Feinberggel.
Sosána, Fanny és Lolik idősebb lánya Jafón látta meg a napvilágot 1887-ben. Mikor szülei Haderára költöztek, ő az anyai nagyszüleivel maradt. Egy jafói leányiskola növendéke volt, később Jeruzsálemben és Rison LeCionban magántanulóként folytatta tanulmányait. 1906-ban ment hozzá Náchum Vilbosevics mérnökhöz. Nagyon hosszú életet élt, 95 évesen, Haifán hunyt el. Haderán helyezték örök nyugovóra.
Családi fotók

1. Lolik és Fanny Rison LeCion-i udvarukban 1903-ban

2. Fanny és Lolik három gyermeke Jafón, 1893-ban. Balról: Sosána, Cila és Avsalom.

3. Avsalom Feinberg húsz évesen Saullal, Borisz Feinberg fiával








11. A Herzlia Gimnázium első osztályfotója Dr. Metman Kohénnel. Leghátul, jobbról: Behráv, Jichák Kohén-Kedmi, Chana Chon, Nechama Friedman, Jona Papo, Mose Sertok (Sárét), Zerubável Hábib. Második sor hátulról, jobbról: Alexander Málchi, Élijáhu Golomb, Béit Háláchmi, Ginsburg, Rivka Sertok (Hoz), Cila Feinberg, Mátitjáhu Gruno, Dov Hoz. Harmadik sor, jobbról: Kármi (Jánovszki) Berman, Kavsana, Wolfson, Dr. Metman Kohén, Penny Metman (ül), Náchum Reznik (ül), Chájá Weisz. Az ülők jobbról: Menuchin, Vinokor, Kleinovics, Milotzky.



+Feinberg.jpg)
15. Lolik (Jiszráél) Feinberg
.jpg)
16. Avsalom édesanyja barátnőjével, Fania Chiszinnel

17. Fanny és Lolik legidősebb lánya, Sosána, aki szeretett kiöltözni. 1910 körül
.jpg)
18. A Herzlia Gimnázium hatodikosai. Cila a második sorban, balról a második
,+Israel%27s+wife.jpg)
19. Jiszráél felesége, Fanny
*Róla a 2008. január 24-i posztomban olvashattok bővebben, itt: http://miertcion.blogspot.com/search?q=feinberg
2 megjegyzés:
Konrad írja:
Hm...kísérteties ez a cikk, igazi szellemidézés.
Lehet, a képek miatt.
Más:
"Lolik és Fanny Rison LeCion-i udvarukban 1903-ban"
- Rison LeCion (Cionban az első, ugye?) volt az első, szervezetten működő pre-izraeli gazdasági és közösségi zsidó település, mely ma is megvan, de immár egy város, jól tudom?
OK, hogy a nevéből ez jöhetne le kapásból, de amennyire tudom, Rishon előtt is voltak már zsidó telepek arrafelé, szóval mégsem az volt az "első", ezért a kérdés.
Rison LeCion: ma valóban egy nagyváros már, a negyedik legnagyobb. Persze, előtte is voltak elsők, de "hivatalosan" ez lett az első. Oroszok alapították 1882-ben, de pl. Petach Tikva is megelőzte, csak annak a történetében volt egy cezúra, mert azt egyszer elhagyták.
Megjegyzés küldése