
Miért beszél Cipi zöldeket?

(George Mitchell egyébként Izraelbe és a Palesztin Hatóság területére is ellátogat, tárgyal Olmert leköszönő miniszterelnökkel, Livni külügyminiszter asszonnyal, valamint Abbász palesztin elnökkel és annak miniszterelnökével. Korábban azt nyilatkozta, kormánya nézete szerint megoldhatatlan konfliktus nem létezik.)
„Lieberman az ösztönökre apellál”

Lieberman volt az, aki korábban, ha nem is minden izraeli arabot, de a Kneszet arab képviselőit mindenképp terroristának nevezte, és közölte velük: „Úgy fogunk elbánni magukkal is, ahogyan a Hamasszal elbántunk.” Jáálon azért sietett kijelenteni, hogy a Likud persze nem ellenezne egy koalíciót a Jiszráél Béitéinuval (wuhaha, még jó, hogy nem; nélkülük nem is tudna koalícióra lépni).
Liebermanék persze késedelem nélkül viszonozták a tüzet, azt állítván, Bugi megszólalását alighanem az ihlette, hogy a tábornok „nyomás alatt és kétségbeesés állapotában van, attól tart ugyanis, hogy nem fogja megkapni a védelmi miniszteri tárcát, ugyanis ezért csatlakozott a Likudhoz”. A közlemény hangsúlyozza, hogy a Jiszráél Béitéinuban a vízválasztó nem zsidók és arabok között van, hanem a terror támogatói és ellenzői között. „Sajnálatosak Jáálon hazudozásai és csúsztatásai, reméljük, nem a Likud elnökének hozzájárulásával hangzottak el”, szúr még egy elegánsat az ellenfélbe Lieberman.


Miről ír a Jediot Achronot?

„A gázai katonai hadjárat ahhoz segített hozzá bennünket, hogy jobban megértsük a valóságot, amelyben élünk. Csakugyan rémisztő az izraeli arab közösség egyre népesebb szektorában az egyre markánsabb hűtlenségi trend, amit elfojtanunk nem szabad. Épp ellenkezőleg. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a trendet megfordítsuk. Egy demokráciának ki kell állnia magáért, és a Legfelsőbb Bíróság arab pártoknak kedvező verdiktje e tekintetből hiba, aminek az árát meg fogjuk fizetni.”
Szináj rámutat arra: nap mint nap tanúi vagyunk az izraeli arabság radikalizálódásának, annak, hogy az arab vezetők az állam alapjait próbálják aláásni – annak az államnak az alapjait, ahol élnek és ahol jogaik vannak. (Az Ázsiában és a Közel-Keleten élő százmilliós arab nép túlnyomó többsége meg van fosztva alapvető emberi jogaitól, demokratikus választásokon például csak Izraelben vehet részt.) „Az Izrael Állam elpusztítását deklarált célként kitűző kegyetlen terrorszervezet ellen folytatott háború idején számos állampolgár otromba módon mutatta ki szolidaritását az ellenséggel”, utal a publicista arra a jelenségre, hogy számos arabok lakta városban és negyedben – így Tel-Avivban Jafón is – a Hamasz mellett tüntettek arabok, és ezt Izrael Állam rendőrsége megengedte és eltűrte, sőt a demonstrációkat biztosította.
„Téved, aki arra gondol, hogy az izraeli arab mind áruló”, fut kötelező tiszteletkört a kisebbség javára a cikkíró. „Hűséges állampolgárok ők, akik teljes mértékben átérzik az izraeli állampolgárság jelentette előnyöket, szemben a ramallaiakkal vagy a gázaiakkal. […A radikalizálódás azonban] veszélybe sodorja a köztünk és a teljes arab közösség közötti értékes kapcsolatrendszert. Ma még annyira sem szabad semmibe venni ezt a súlyos problémát, mint régen. Izrael Államnak erőt kell adnia azoknak, akik együtt kívánnak velünk élni, ugyanakkor viszont vaskézzel kell elbánnia mindazokkal, akik fizikai és szellemi értelemben az elpusztítására szólítanak fel. Egyelőre abszurd helyzettel szembesülünk: azok, akik az államhoz nem lojálisak, nagy bizalmat élveznek, míg a józan hangok gazdái fenyegetettnek érzik magukat. A minap a bíróság által tanúsított elnéző magatartás tovább bátorítja a radikálisokat és marginalizálja a mérsékelteket, akik ez idő szerint a többséget alkotják.”
„Legfontosabb célunk, hogy ezt a folyamatot haladéktalanul visszafordítsuk. Azok, akik érdekeltek az együttélésben, biztonságban kell érezzék magukat mint teljes jogú polgárok, míg azok, akik nem szimpatizálnak Izraellel mint zsidó és demokratikus állammal, nem tartoznak állampolgárként hozzánk és közénk.”
Senki sem kényszerít senkit arra, hogy izraeli legyen, mutat rá a szerző, taglalva azt a hihetetlen tényt, miszerint egy izraeli arab szervezet – a neve Arab Megfigyelő Bizottság – „arról panaszkodik, ’rá vannak kényszerítve arra, hogy izraeli állampolgárok legyenek’. Azok, akik nem teljes szívvel viselik az állampolgárságot, a legjobban teszik, ha arról lemondanak. Azok, akik a Hamasz-rezsimmel szimpatizálnak, kísérletet tehetnek arra, hogy annak uralma alatt, Gázában éljenek. Azok, akik a háztetőn táncoltak, amikor a Hezbollah rakétatűzzel árasztotta el Izraelt, éljenek a Hezbollah uralma alatt. Az izraeli demokráciának nem muszáj azokat respektálnia, akik azt szeretnék, ha ez a demokrácia megszűnne.”
„A lojalitás egyszerre jog és kötelesség. Minden polgárnak tiszteletben kell tartania a Függetlenségi Nyilatkozatot és Izrael Államának zsidó és demokratikus jellegét. Ezt az üzenetet kell közvetíteni, vallástól, etnikumtól vagy nemtől függetlenül, minden polgár felé. Izrael Államának azt is biztosítania kell, hogy a hűség kifizetődjék.”

„Ha azt látjuk, hogy a Hamasszal szolidáris tömeggyűléseket tartanak háború alatt, ha azt halljuk, hogy polgármesterek és Kneszet-képviselők, akiket az állam fizet, palesztin mártíroknak gratulálnak, és amikor azt látjuk, hogy büszkén lobogtatják a palesztin zászlókat Tel-Aviv központjában, tudjuk: eljött a cselekvés ideje. Eljött az idő arra, hogy a következő kormány egyértelmű üzenettel szolgáljon: lojalitás nélkül nincs állampolgárság” – vonja le a konklúziót Árik Szináj, a jobboldalinak legrosszabb indulattal sem mondható legnagyobb héber napilap, a Jediot Achronot elemzője.
Kivágták Dennis Rosst, mint a huszonegyet
Dennis Ross nem más, mint az amerikai külügy közel-keleti boszorkánykonyhákat jól ismerő szakértője, akit Hillary Clinton, a washingtoni diplomácia új irányítója az iráni relációban kíván alkalmazni. A kilencvenes évek békefolyamatából jól ismert diplomata azonban eközben a választási csatározások egyik adujává változott.
Ugyanis a Kadima is, a Likud is Dennis Ross-idézeteket kíván felhasználni kampányában arra vonatkozólag, miként jön vagy nem jön majd ki Binjamin Netanjáhu kormányfőként Barack Obamával mint legfőbb főnökkel.
Nem Dennis Ross az egyetlen, aki ebben a cipőben jár. A kampánystábok az elmúlt húsz év aranyköpései közt turkálva felfedezték Bill Clintonnak, a hivatalba lépő nemzetbiztonsági főtanácsadó James Jonesnak, illetve a szerdán a térségbe várt George Mitchellnek a beszólásait is, amelyeket pro és kontra alkalmazni lehet Bibire. Valamennyien mondtak már jót a Likud-elnökre és szidták is, mint a bokrot; a legélesebb kontraszt azonban mindenképp Dennis Ross véleményeiben mutatkozik, aki Netanjáhut többször támadta, álláspontját viszont többször megvédte.

A Likud érthető módon más kicsengésű Ross-üzenetekkel operál, és ilyenek akadnak bőven, hiszen az amerikai diplomata megnyilatkozott akkor is, amikor már megbánta, hogy nem fogadta meg Bibi tanácsait, és a palesztinokkal szemben nem ragaszkodott a kölcsönösség elvéhez. „Ahelyett, hogy Jeruzsálem és a menekültek ügyének megoldásával kísérleteznénk, arra kell összpontosítanunk, miként terjesszük ki az izraeli kontroll alól a palesztin függetlenséget, hogyan fejlesszük a palesztin gazdaságot, abba miként invesztáljunk, hogyan terjesszük ki az izraeli és a palesztin társadalom közti kapcsolatokat”, találta írni Ross a The Wall Street Journalban, szinte szó szerint idézve Bibi jelenlegi „gazdasági béketervét”. Ross később, az annapolisi békekezdeményezés bírálatakor még tovább ment, és azt állította, „látványosan el nem érhető célok kitűzése nem fogja javítani a máris megtépázott közel-keleti pozícióinkat.”
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése